Астма – це хронічне захворювання дихальних шляхів, яке часто загострюється в холодну пору року. Зниження температури, підвищена вологість та інші сезонні фактори можуть значно погіршити стан пацієнтів з астмою.
Чому астма загострюється взимку?
Як змінюється перебіг астми взимку, які фактори провокують загострення та як їх уникнути – розповідає лікар-пульмонолог клініки «Вільне дихання».
- Вірусні інфекції – грип, застуда та інші респіраторні захворювання часто супроводжуються загостренням астми. Віруси подразнюють дихальні шляхи та спричиняють спазми бронхів.
- Сухе повітря – опалення приміщень взимку призводить до зниження вологості повітря, що може висушувати дихальні шляхи та провокувати кашель і задишку.
- Алергени – хоча пилку рослин в повітрі взимку немає, інші алергени, такі як домашній пил, шерсть тварин, можуть залишатися активними.
- Холодне повітря – особливо за вітряної погоди, може подразнювати дихальні шляхи та спричиняти спазм бронхів.
- Забруднення повітря – взимку інколи спостерігається підвищений рівень забруднення повітря, що може погіршити симптоми астми.
Симптоми загострення астми
Лікарі застерігають – якщо виникли тривожні ознаки погіршення стану здоров’я, варто якнайшвидше звернутися до лікаря. Адже ці симптоми можуть потребувати негайної медичної допомоги:
- Сильна задишка.
- Свистячі хрипи.
- Кашель, який не проходить тривалий час.
- Біль у грудях.
- Блідість шкіри.
- Швидке серцебиття.
- Ускладнення при розмові.
Як уникнути загострень астми взимку?
Звичайно, слід регулярно відвідувати свого лікаря та дотримуватися його рекомендацій щодо лікування. Але є багато нескладних речей, враховуючи які, можна вберегти себе від неприємних проявів астми.
- Контроль тригерів – ідентифікуйте фактори, які провокують загострення астми саме у вас, і намагайтеся їх уникати.
- Ліки – не забувайте систематично приймати призначені ліки, навіть якщо симптоми відсутні.
- Зволоження повітря – використовуйте зволожувач повітря в приміщенні, щоб підтримувати оптимальний рівень вологості. Можна завести акваріум з рибками, якщо немає алергії на сухий корм.
- Фізичні вправи – регулярні фізичні вправи допомагають зміцнити дихальну систему, але перед початком занять варто проконсультуватися з лікарем.
- Правильне дихання – вивчіть техніки дихальних вправ, які можуть допомогти зняти напад астми.
- Теплі одяг та шарфи – захищайте дихальні шляхи від холодного повітря, завжди одягайтеся з урахуванням погодних умов.
Пам’ятайте про специфічний захист. Мається на увазі щеплення від грипу. Вакцина містить ослаблені або інактивовані віруси грипу. Це дозволяє організму виробити імунітет саме проти тих штамів вірусу, які очікуються в поточному епідемічному сезоні. Тому щорічно робіть вакцинацію від грипу – це вбереже від тяжкого перебігу грипу та можливих ускладнень астми.